Bursa İş dünyası "11. Kalkınma Planı"nından umutlu

BURSA Ticaret Borsası (BTB) Yönetim Kurulu Başkanı ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Yönetim Kurulu Üyesi Özer Matlı,  Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin ilk kalkınma...

Bursa İş dünyası "11. Kalkınma Planı"nından umutlu

BURSA Ticaret Borsası (BTB) Yönetim Kurulu Başkanı ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Yönetim Kurulu Üyesi Özer Matlı,  Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin ilk kalkınma...

Bursa İş dünyası
20 Temmuz 2019 - 11:10

BURSA Ticaret Borsası (BTB) Yönetim Kurulu Başkanı ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Yönetim Kurulu Üyesi Özer Matlı,  Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin ilk kalkınma planı olan ve 2019-2023 dönemini kapsayan "11. Kalkınma Planı"nın iş dünyasını umutlandırdığını belirtti. 

 

11. Kalkınma Planı'nın güçlü ve kararlı bir şekilde sürdürülen yapısal reformların en büyüğü olduğunu belirten Matlı, "Plan, iş dünyası olarak bizleri umutlandırdı. Katılımcı bir anlayışla ve uzun bir çalışma sonucu hazırlanana plana, tüm bakanlıklar, kamu kurum ve kuruluşları, kamu meslek teşekkülleri ile sivil toplum örgütleri katıldı. Ayrıca internet üzerinden gerçekleştirilen 'vatandaş anketi' yoluyla 19 bin kişiyi aşkın katılımcıdan, planın önceliklerine dair fikir ve önerilerinin alınması çok önemli" dedi.

Matlı, Türkiye'nin kalkınma vizyonunu ortaya koyan, milletin temel değerlerini ve beklentilerini karşılamak, ülkenin uluslararası konumunu yükseltmek ve halkın refahını artırmak için temel yol haritası çizilen planın "Daha fazla değer üreten, daha adil paylaşan, daha güçlü ve müreffeh Türkiye" olarak belirlendiğini hatırlattı.

Tarım sektörünün yıllık ortalama yüzde 3,1 büyümesinin beklendiğini belirten Matlı "Kalkınma planının içinde kişi başı gelirin 12 bin 484 dolara yükseltilmesi, 4.3 milyon ek istihdam, İhracata dayalı istikrarlı büyüme modeli, Mali disiplinde kararlılık gibi konular ile üretkenlik ve verimlilik artacak" ifadesini kullandı.

Çevresel, sosyal ve ekonomik olarak sürdürülebilir, ülke insanının yeterli ve dengeli beslenmesinin yanı sıra arz talep dengesini gözeten üretim yapısıyla uluslararası rekabet gücünü artırılacağını belirten Matlı, "İleri teknolojiye dayalı, altyapı sorunlarını çözmüş, örgütlülüğü ve verimliliği yüksek, etkin bir tarım sektörünün oluşturulması temel amaçtır. Politika ve tedbirler makro ve mikro düzeyde tohumdan sofraya uzanan tüm zincir tam olarak kayıt altına alınacak, yıllık izleme ve değerlendirme çalışmaları, tarımsal bilgi sistemleri tamamlanarak etkin kullanımının sağlanacak olması tarım sektörümüz için hayati önem taşıyor" şeklinde konuştu.

KALKINMA PLANINDA TARIMSAL FAALİYET BAŞLIKLARI

Matlı, 11. Kalkınma Planı'nda  "Tarım sayımı, tarımsal desteklerin etki analizinin yapılması, tarım arazilerinin korunması, sulama alanlarının genişletilmesi, bitkisel üretimin arttırılması, su ürünleri yetiştiriciliğinde üretim ve ihracatın artırılması, gıda güvenilirliğini, gıda güvenliğinin de etkin stok yönetimi, arz zincirinde kayıpların azaltılması, israfın önlenmesi, piyasaların düzenlenmesine yönelik kural ve kapasitelerin geliştirilmesi, lisanslı depoculuk sisteminin yaygınlaştırılması, tarım ürünlerinin pazarlanmasında dağıtım zincirindeki aracıların sayısının azaltılması, yöresel ürünler, coğrafi işaretli tarım ürünleri ile tıbbi ve aromatik ürünlerin tanıtım, pazarlama ve markalaşmaya yönelik iyileştirmelerle ürün değeri artırılarak ticarete konu olması, sürdürülebilir orman yönetimiyle ormanların ekonomiye katkısının artması, tarımsal araştırma faaliyetlerinde kamu, üniversite, özel sektör ve sanayi kesimi arasındaki koordinasyon ve işbirliği geliştirilerek tarımsal ar-ge çalışmalarının etkinliği ve niteliğinin artması, tarım da üreticilerin gelirini korumaya yönelik faaliyetler desteklenmesi, başta kadın ve genç çiftçilere yönelik olmak üzere, üretim maliyetlerinin düşürülmesi, teknoloji kullanımı, kaliteli ve sağlıklı ürün üretimi konularında eğitim verilmesi" gibi konuların da yer aldığını sözlerine ekledi.

DHA

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Anavatan Partisi’nden Turgay Erdem’e teşekkür plaketi
Anavatan Partisi’nden Turgay Erdem’e teşekkür plaketi
Nilüferli öğrencilere bilgisayar sınıfı
Nilüferli öğrencilere bilgisayar sınıfı