Bursa'nın 4 ilçesi daha doğalgazla buluşacak

BURSA'nın Keles, Harmancık, Büyükorhan ve Orhaneli ilçelerine doğalgaz taşıyacak ana iletim hattının temeli, törenle atıldı. Türkiye'nin en büyük doğalgaz dağıtım...

Bursa'nın 4 ilçesi daha doğalgazla buluşacak

BURSA'nın Keles, Harmancık, Büyükorhan ve Orhaneli ilçelerine doğalgaz taşıyacak ana iletim hattının temeli, törenle atıldı. Türkiye'nin en büyük doğalgaz dağıtım...

Bursa'nın 4 ilçesi daha doğalgazla buluşacak
23 Temmuz 2019 - 14:53

BURSA'nın Keles, Harmancık, Büyükorhan ve Orhaneli ilçelerine doğalgaz taşıyacak ana iletim hattının temeli, törenle atıldı.

Türkiye'nin en büyük doğalgaz dağıtım şirketlerinden Bursagaz, tüm Bursa'yı doğalgaz ile buluşturma hedefine bir adım daha yaklaştı. Keles meydanında yapılan tören ile Bursa'nın dağ ilçeleri Keles, Harmancık, Büyükorhan ve Orhaneli ilelerine doğalgaz taşıyacak ana iletim hattının temeli atılırken Keles halkına hizmet verecek olan Bursagaz Müşteri Merkezi'nin açılışı da yapıldı.

SOCAR Türkiye'nin iştiraki ve Türkiye'nin en büyük doğalgaz dağıtım şirketlerinden Bursagaz'ın geçen yıl müjdesini verdiği Bursa'nın dağ ilçelerini doğalgaz ile buluşturacak projenin son adımı atıldı. Ağustos ayından itibaren abonelik başvurularının yapılabileceği Keles'in yanı sıra Harmancık, Büyükorhan ve Orhaneli ilçelerine doğalgaz taşıyacak hattın ilk etabının temel atma töreni Keles'te yapıldı. Bursagaz ofisinin açılışının da gerçekleştirildiği törende; AK Parti Bursa Milletvekili ve TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı Hakan Çavuşoğlu, AK Parti Bursa Milletvekili Osman Mesten, İYİ Parti Bursa Milletvekili İsmail Tatlıoğlu, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Keles Kaymakamı Abdüssamed Kılıç, Keles Belediye Başkanı Mehmet Keskin, AK Parti İl Başkanı Ayhan Salman ve Bursagaz Yönetim Kurulu Üyesi Ertan Yıldız hazır bulundu.

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, törendeki konuşmasında, bundan 20 yıl önce sadece birkaç şehirde doğalgaz varken şimdi en uzak noktalara dahi doğalgaz götürüldüğünü belirtti. Bursagaz'ın yeni yatırımının orta ve uzun vadede kente yapılmış en güzel yatırımlardan biri olduğunu dile getiren Aktaş, "Keles, Harmancık, Büyükorhan ve Orhaneli'nin 45 bin-50 bin nüfusu olmasına karşın Bursa merkezle, yani 250 bin-350 bin kişiyle bağlantısı bulunuyor. Bu doğalgaz yatırımı, Keles'in ve diğer üç dağ ilçemizin aktivitesini ve ekonomik katma değerini artıracak. Altyapımızı, yolumuzu ve özellikle doğalgaz gibi doğa dostu bir enerjiyi şehirle buluşturuyoruz. Burada çok güzel yarınlar için bir başlangıca şahitlik ediyoruz. SOCAR gibi güçlü bir grubun da bu işle alakalı sürecin başında olması şehrimize bir dinamizm katacaktır" dedi.

"BURSA'YA EN GÜZEL HİZMETİ SUNMAYA DEVAM EDECEĞİZ"

SOCAR Türkiye Dogal Gaz Dağıtım Başkanı ve Bursagaz Yönetim Kurulu Üyesi Ertan Yıldız da Bursa'nın tamamına en güvenilir, temiz ve konforlu yakıtı ulaştırmayı kendilerine görev edindiklerini söyleyerek, "Bu temel atma töreni ve Keles ofisimiz ile Bursa'nın bir ilçesini daha doğalgaz ile buluşturacak olmanın büyük heyecanını yaşıyoruz. 27 yıllık tecrübemizle müşterilerimize ve Bursa'ya önümüzdeki yıllarda da en güzel hizmetleri sunmaya devam edeceğiz. Daha önce de müjdesini verdiğimiz gibi şimdi sırada Harmancık, Büyükorhan ve Orhaneli ilçeleri var. Bu ilçelerimizi de en geç önümüzdeki yıl doğalgazla buluşturacağız" diye konuştu..

20 BİN KİŞİYE DOĞALGAZ ULAŞACAK

Keles, Harmancık, Büyükorhan ve Orhaneli ilçelerine, BOTAŞ ulusal iletim hattının İnegöl kesiminden çıkış alınarak, yaklaşık 110 kilometre çelik boru hattı yatırımı gerçekleştirilecek. Bursagaz bu ilçelere, 20 bin metreküp/saat kapasitedeki konteyner tip RMS/A istasyonlarına ulaşacak şekilde dağlık araziden tesis ederek doğalgaz sağlayacak.Yaklaşık 137 milyon liralık yatırım değeri olan proje kapsamında 110 kilometre ana çelik boru hattı dışında ayrıca Keles ilçe merkezine 27 kilometre, Orhaneli ilçe merkezine 37 kilometre, Büyükorhan ilçe merkezine 25 kilometre, Harmancık ilçe merkezine ise 26 kilometre olmak üzere toplamda 115 kilometrelik polietilen ve çelik doğalgaz hattı döşenecek.

Dört ilçede, yaklaşık 20 bin kişiye doğalgaz ulaştıracak Bursagaz'ın proje tamamlandığında, Bursa genelinde hizmet verdiği ilçe sayısı da 11'e ulaşacak. Bu yıl doğalgaz ile buluşacak Keles dışındaki diğer üç ilçeye ise 2020 yılı sonuna kadar doğalgaz arzının gerçekleşmesi planlanıyor.

DHA

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Anavatan Partisi’nden Turgay Erdem’e teşekkür plaketi
Anavatan Partisi’nden Turgay Erdem’e teşekkür plaketi
Nilüferli öğrencilere bilgisayar sınıfı
Nilüferli öğrencilere bilgisayar sınıfı