Dr. Yeliz Karakaya: Milyonlarca hepatit hastası, hastalığının farkında değil

ÖZEL Medicabil Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Uzm. Dr. Yeliz Karakaya, hepatit hastalığının tüm dünyada yaygın bir şekilde görülüp, ülke ekonomilerini de ciddi şekilde etkileyen bir halk sağlığı sorunu olduunu belirtti.

Dr. Yeliz Karakaya: Milyonlarca hepatit hastası, hastalığının farkında değil

ÖZEL Medicabil Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Uzm. Dr. Yeliz Karakaya, hepatit hastalığının tüm dünyada yaygın bir şekilde görülüp, ülke ekonomilerini de ciddi şekilde etkileyen bir halk sağlığı sorunu olduunu belirtti.

Dr. Yeliz Karakaya: Milyonlarca hepatit hastası, hastalığının farkında değil
27 Temmuz 2019 - 11:01

ÖZEL Medicabil Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Uzm. Dr. Yeliz Karakaya, hepatit hastalığının tüm dünyada yaygın bir şekilde görülüp, ülke ekonomilerini de ciddi şekilde etkileyen bir halk sağlığı sorunu olduunu belirtti. Karakay, hastalığın büyük oranda geç evrelerinde belirti vermesi ve hastaların büyük çoğunluğunun bu rahatsızlıktan haberdar olmaması sebebiyle, hepatite dikkat çekmek amacıyla 28 Temmuz'un " Dünya Hepatit Günü" olarak belirlenmiştir.

Medicabil Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Uzm. Dr. Yeliz Karakaya, hepatitin kan, cinsel ilişki, vücut sıvıları gibi yollarla bulaşan ve toplum sağlığı açısından dikkat edilmesi gereken bir hastalık olduğuna dikkat çekti. Tüm dünyada "Hepatit C" virüsü taşıyan milyonlarca hasta olduğuna dikkat çeken Uzm. Dr. Karakaya, milyonlarca kişinin de hepatit olduğunun farkında bile olmadan siroz ve karaciğer kanseri nedeniyle hayatını kaybettiğini aktardı. Karakaya, ateş, kusma, iştahsızlık, idrar renginde koyulaşma, sarılık, dışkı renginde açılma ve üst karın ağrısı gibi belirtilerin hepatit hastalığına işaret ettiğini belirtti.

EL HİJYENİ ÇOK ÖNEMLİ

Hepatitten korunmanın temel yollarından birinin elleri uygun oranda ve doğru bir şekilde yıkamak olduğunu ifade eden Uzm. Dr. Karakaya,  "İşe başlarken, eve dönünce, öksürdükten ve burun silindikten sonra; gıdaların hazırlanmasından önce ve sonra; tuvalete gittikten sonra, sofraya oturmadan önce, bebeğin altını değiştirdikten sonra ve ev hayvanlarının ya da çiçek bakımından sonra mutlaka ellerin yıkanması gerekiyor" dedi.

"SEBZE VE MEYVELER İYİCE YIKAYIN"

Besinler ve su yoluyla bulaşan "Hepatit A" ve "Hepatit E" virüslerinin yaz aylarında artış gösterdiğini vurgulayan Uzm. Dr. Karakaya, "Bu virüslerden korunmak için kanalizasyon sistemlerinin düzenli olması ve su temininin uygun şekilde yapılması çok önemli.  Ayrıca sebze ve meyvelerinizi iyice yıkamak da bu hastalıktan korunmanın yollarından biri. Çünkü iyi yıkanmamış yiyecekler, çiğ ya da az pişmiş kabuklu deniz ürünleri, pastörize edilmemiş süt ve yıkanmadan sıkılan portakal suyu, temiz hazırlanmamış pasta, krema gibi gıdalar bu hastalığın bulaşma riskini artırıyor" diye konuştu.

Gıda ve beslenme konusunda tavsiyelerde bulunan Uzm. Dr. Karakaya, "Bakteri, virüs ve parazitlerin bir ortamdan öbür ortama yayılmaması gerekiyor. Bu yüzden de buzdolabınızda pişmemiş etler, deniz ürünleri ve yumurtaları ayrı bölmelerde, ayrı kaplarda saklamanız gerekiyor. Yine bıçak ve kesme tahtaları da bilinçli kullanılmalı; sebze ve eti ayrı bıçak ve tahtalarda doğramalısınız" ifadelerini kullandı.

"KİŞİSEL EŞYALARINIZI BAŞKALARINA KULLANDIRMAYIN"

Özellikle çatal, kaşık, bardak, tıraş bıçağı, diş fırçası, küpe, tırnak makası gibi kan yoluyla geçebilecek hastalıklara zemin hazırlayan eşyaların kesinlikle başkasına kullandırılmaması gerektiği konusunda uyarılarda bulunan Uzm. Dr. Karakaya, kuaförlerde de bu tip malzemelerin iyice temizlenmesinin şart olduğunu söyleyerek, bu eşyalardaki ufak bir ihmalin Hepatit B, C ve D'ye davetiye çıkarabileceğini de sözlerine ekledi.

TEMİZLİĞİNDEN EMİN OLMADIĞINIZ HAVUZLARA GİRMEYİN

Sıcak yaz aylarında serinlemek için en eğlenceli aktivitelerden biri olan havuza girme aktivitesi hakkında da konuşan Uzm. Dr. Yeliz Karakaya şu ifadeleri kullandı; "Yeterince dezenfekte edilmemiş havuzlarda yüzmek özellikle Hepatit A'ya yakalanma riskini yükseltiyor. Genel olarak grip benzeri belirtiler yani ateş, karın ağrısı, bulantı, kusma, iştahsızlık, halsizlik, idrarda koyulaşma, gözlerde sararma ile kendini gösteren Hepatit, çocuklarda ise hiç belirti vermeyebiliyor. Bu nedenle temizliğinden emin olmadığınız havuzlara girmeyin."

ORTAMI DÜZENLİ HAVALANDIRIN

Hepatitin farklı yollarla bulaşabilen bir hastalık olduğuna dikkat çeken Uzm. Dr. Karakaya, "İlaçlar, alkol, bağışıklık sistemi bozuklukları, mikroplar, bakteriler, virüsler, mantarlar ve parazitler hepatite yol açabiliyor. Bu nedenle sınıflarda ve kalabalık ortamlarda düzenli ve sık havalandırma yapılması çok önemli. Özellikle el ile temasın yoğun olduğu kapı kollarının, bilgisayar klavyelerinin, toplu taşıma araçlarındaki tutacakların sık aralıklarla temizlenmesi şart" dedi.

KORUNMANIN EN ETKİLİ YOLU HEPATİT AŞISI

Hepatitten en etkili korunma yolunun "Hepatit A" ve "Hepatit B" aşısı olduğunu söyleyen Uzm. Dr. Karakaya, sözlerini şöyle noktaladı: "Hepatit A ve B aşılarının yaşa, mesleğe veya seyahat edilecek bölgeye göre yaptırılması şart. Ancak henüz Hepatit C için bir aşı yok. Ancak taşıyıcıların düzen takiplerine, hastaların da ilaç tedavisi ve kontrollerine özen göstermesi gerekiyor. Çünkü bulaşma konusunda bilinçlenmek ve tedbir almak hepimizin sağlığı için kritik önem taşıyor."


DHA

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Kaçak avcısı İHA, 26 bin kat artışı tespit etti
Kaçak avcısı İHA, 26 bin kat artışı tespit etti
Yeni Atatürk Spor Salonu yarışmayla belirlenecek
Yeni Atatürk Spor Salonu yarışmayla belirlenecek