Yenişehirli kadın çiftçiler kooperatif altında toplanıyor

BURSA'nın Yenişehir ilçesinde, çiftçi kadınlar, kooperatif çatısı altında toplanmak için ilk adımı attı.

Yenişehirli kadın çiftçiler kooperatif altında toplanıyor

BURSA'nın Yenişehir ilçesinde, çiftçi kadınlar, kooperatif çatısı altında toplanmak için ilk adımı attı.

Yenişehirli kadın çiftçiler kooperatif altında toplanıyor
24 Temmuz 2019 - 15:57

BURSA'nın Yenişehir ilçesinde, çiftçi kadınlar, kooperatif çatısı altında toplanmak için ilk adımı attı. Girişimleri yürüten Tuğba Tarım, Gülşen Kanyılmaz ve Gürpınar Yurdakulu, kooperatifin kuruluş başvurusunu Yenişehir Tarım ve Orman Müdürlüğü'ne teslim etti.

Yenişehir'de, çiftçi kadınlar, hem kendilerine sosyal güvence sağlamak hem de projelerini geliştirmek için kooperatif kurmaya karar verdi. 'Yenişehir Hatunişi Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi'nin kuruluşuna Tuğba Tarım, Gülşen Kanyılmaz ve Gürpınar Yurdakulu öncülük ediyor. Tuğba Tarım, ilçede özellikle köy kadınlarının bilimsel tarım yapma ve kooperatifleşme konusunda önemli eksikliklerinin olduğunu vurgulayarak, "Doğal tarım, süt bitkileri ve kozmetik alanındaki bitkilere yer vereceğiz. Yüksekokulla işbirliği içinde İlçe Tarım Müdürlüğü ile çok güzel projelere imza atacağız. Yenişehir sanayi şehri değil. Yeni pazarlar bulup tarımı geliştirmek istiyoruz. Tarlalarda çalışmak kadınların enerjilerini tüketiyor. Sosyal güvenceleri yok, dinlenemiyorlar, eğitim alamıyorlar" dedi.

'BU KOOPERATİFE YENİŞEHİR'İN İHTİYACI VAR'

Gülşen Kanyılmaz ise kadınların tarlalarda çalışırken, sosyal güvencelerinin bulunmadığını dile getirerek, "Sosyal hiçbir etkinliğe de katılamıyorlar. Bugüne değin kimse onlara sahip çıkmadı. Bu kooperatife Yenişehir'in ihtiyacı vardı. Bütün Türkiye'den destek bekliyoruz. Çalışan kadınlar ev işlerinden bahçede tarlada hayvanlara bakmaya kadar her işle ilgileniyor. Kadınların alın teriyle ürettiklerinin değer bulması ve emeklerinin karşılığını alabilmeleri için girişimler yapacağız" diye konuştu.

'KADIN OLMANIN FARKINDALIĞINI YARATACAĞIZ'

Gülpınar Yurdakulu ise Yenişehir'de bu alanda önemli bir potansiyelin bulunduğunun altını çizerek, şöyle konuştu:

"Yenişehir'in mesire yerleri, akarsuları, şelaleleri var. Biz bu güzellikleri kadın emeğiyle birleştirmek istiyoruz. Emeklerini sergilemelerini, para kazanmalarını amaçlıyoruz. Hem sosyal faaliyet olacak, hem diğer illerden gelenlere iyi bir sunum olacak. Kadın olmanın farkındalığını yaratacağız. Kadınlar enerjilerinin, bulundukları yerin farkında değiller. Çocuklarına, topraklarına, analarına babalarına adamış durumdalar. Gerekli eğitim çalışmalarını da yapacağız."

Yenişehir Tarım ve Orman Müdürü Hakan Aranmaz da, çiftçi kadınların kooperatif çatısı altında toplanma amaçlarının önemine dikkat çekerek, "İlçemizde ilk kez bir kadın girişimiyle karşı karşıyayız. Onların yanındayız, kendilerine başarılar diliyoruz. İlçemize ve kadın çiftçilerimize hayırlı uğurlu olmasını diliyorum" dedi.

DHA

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Anavatan Partisi’nden Turgay Erdem’e teşekkür plaketi
Anavatan Partisi’nden Turgay Erdem’e teşekkür plaketi
Nilüferli öğrencilere bilgisayar sınıfı
Nilüferli öğrencilere bilgisayar sınıfı